Pomożemy Ci przenieść dane do ELF EDU® i oszczędzić cenny czas.
Kompetencje cyfrowe od najmłodszych lat – dlaczego warto je rozwijać już w przedszkolu?

Kompetencje cyfrowe od najmłodszych lat – dlaczego warto je rozwijać już w przedszkolu?
Kompetencje cyfrowe to klucz do sprawnego funkcjonowania we współczesnym społeczeństwie. Technologie cyfrowe dynamicznie się rozwijają i stają się obecne w każdym aspekcie życia współczesnego człowieka. Dlatego ważne jest to, aby starać się rozwijać owe kompetencje już od najmłodszych lat. Nie należy tego mylić z bezrefleksyjnym korzystaniem z tabletów czy telefonów. Chodzi o mądre, świadome i bezpieczne wprowadzanie dziecka do świata narzędzi cyfrowych.
Czym są kompetencje cyfrowe?
Jest to zbiór umiejętności, wiedzy jak i postaw dających możliwość na efektywne, świadome i przede wszystkim bezpieczne wykorzystywanie technologii cyfrowych. Nie obejmuje jedynie umiejętności obsługi narzędzi typu komputer, smartfon czy Internet, lecz wspiera również zdolność do krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, wyszukiwania informacji a także ochrony prywatności w sieci.Przy braku rozwiniętych kompetencji cyfrowych, wykorzystywanie wirtualnych zasobów staje się bardzo trudne, dla niektórych wręcz nierealne. Łatwo to zaobserwować u osób starszych, które nie miały styczności z cyfrową technologią w młodości, przez co nie radzą sobie z korzystaniem np. z Internetu, który mógłby ułatwić im rozwiązywanie wielu codziennych spraw, takich jak płacenie rachunków, robienie zakupów bądź wizyta lekarska online.

Korzyści płynące z kompetencji cyfrowych u dzieci:
· Lepsza edukacja oraz rozwój intelektualny – możliwość rozwijania umiejętności logicznego myślenia i rozwiązywania problemów np.: poprzez gry edukacyjne i podstawy programowania.
· Kreatywność i umiejętność tworzenia treści – narzędzia cyfrowe wspierają rozwój wyobraźni oraz twórczego myślenia. Dzieci mogą tworzyć własne rysunki, filmy, prezentacje, co może pomóc im odnaleźć drogę do wyrażania siebie oraz swojej ekspresji.
· Bezpieczeństwo w sieci oraz świadome korzystanie z technologii – dzieci uczą się krytycznej analizy treści w Internecie, jak chronić swoje dane oraz unikać zagrożeń związanych z poruszaniem się po wirtualnym świecie takich jak np.: cyberprzemoc, oszustwa internetowe.
· Samodzielność i umiejętność rozwiązywania problemów – poprzez samodzielne wyszukiwanie informacji, samodzielne uczenie się i rozwiązywanie problemów dzięki narzędziom cyfrowym.
· Przygotowanie do przyszłej kariery zawodowej – wczesna nauka ułatwi adaptacje do nowoczesnej technologii, a znajomość owych narzędzi może otworzyć drzwi do wielu atrakcyjnych zawodów, gdyż w coraz większej ilości dostępnych zawodów na rynku wykorzystuje się nowoczesną technologię w celu usprawnienia pracy.
Dziennik ELF EDU®- jako przykład cyfrowego narzędzia ułatwiającego pracę nauczycieli.
Wdrażanie kompetencji cyfrowych w przedszkolu to nie tylko korzyści dla dzieci, ale także ogromne wsparcie dla nauczycieli oraz placówek edukacyjnych. Jednym z narzędzi, usprawniających organizację pracy, jest właśnie elektroniczny dziennik ELF EDU®. Umożliwia on nauczycielom w łatwy i przyjemny sposób dokumentować postępy dzieci, komunikować się z rodzicami oraz zarządzać codziennymi obowiązkami, w bardzo intuicyjnej, cyfrowej formie. To doskonały przykład, w jaki sposób technologia jest w stanie usprawnić edukację najmłodszych i ułatwić pracę nauczycielom.
Podsumowując
Wprowadzenie dzieci w świat technologii, w sposób świadomy i odpowiedzialny nie tylko ułatwia im naukę, lecz daje im także narzędzia do bezpiecznego i efektywnego poruszania się w cyfrowym świecie. Dlatego tak istotne jest inwestowanie w rozwój kompetencji cyfrowych już od najmłodszych lat.
Źródła:
Ogonowska A., Ptaszek G., Edukacja medialna w dobie współczesnych zmian kulturowych, społecznych i technologicznych. Kraków 2015.
Rogozińska K., Winiarczyk A., Multimedialne przedszkole, Kielce 2019.
Plebańska M., Kompetencje cyfrowe i ich cyfrowy rozwój, Warszawa 2021.
Ministerstwo Cyfryzacji, Kompetencje Cyfrowe https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/kompetencje-cyfrowe, (dostęp 17.03.2025)
Jankowska M., Dlaczego warto rozwijać kompetencje cyfrowe u dzieci przedszkolnych?https://kidsview.pl/kompetencje-cyfrowe-przedszkole/ ( dostęp 17.03.2025).
Autor:
mgr Sara Golly
nauczyciel wychowania przedszkolnego
Powiązane artykuły
Zobacz więcej
Z rodzicem jak z partnerem – budowanie relacji w edukacji przedszkolnej

Dotacje na kształcenie specjalne: Jak efektywnie wykorzystać fundusze na wsparcie uczniów z różnymi potrzebami edukacyjnymi

Stanowisko dyrektora w żłobku - co musisz wiedzieć?

E-doręczenia w przedszkolach – nowe obowiązki i zasady w świetle ustawy

2 kwietnia – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Inne formy wychowania przedszkolnego – czym różnią się od przedszkoli?

Zasady stosowania monitoringu w przedszkolu – aspekty prawne

Nie oceniaj pochopnie - jak napisać efektywne WOPFU?

Diabeł tkwi w szczegółach – indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny w świetle prawa oświatowego

Pedagogika Montessori, a tradycyjne podejście w przedszkolu: co wybrać?

Kwalifikacje nauczycieli w przedszkolu – jakie wymagania muszą spełniać opiekunowie?

Dotacje pod kontrolą: Jak prawidłowo rozliczać i dokumentować środki?

Kompetencje cyfrowe od najmłodszych lat – dlaczego warto je rozwijać już w przedszkolu?

Jak założyć żłobek w Polsce? Krok po kroku do realizacji pomysłu

Jak założyć przedszkole? Wymagania prawne i regulacje dotyczące założenia przedszkola w Polsce.

Ochrona danych osobowych w dzienniku elektronicznym – RODO w przedszkolach i żłobkach

Zwierzęta w roli terapeutów – znaczenie zooterapii w edukacji małego dziecka

Branżowe Centrum Umiejętności – rozwój w terapii zajęciowej!

6 marca – Europejski Dzień Logopedy!

Przełomowe zmiany w finansowaniu oświaty - nowa przyszłość polskiego systemu edukacji

Komunikacja, która otwiera drzwi – jak AAC wspiera rozwój dzieci ze spektrum autyzmu

Nowe standardy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

Nowoczesny i wygodny – poznaj innowacyjny dziennik elektroniczny ELF EDU®!
